İdrar Kaçırma

İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Hastanın yaşı, genetik yapısı, doğum sayısı, zor doğum öyküsü, kullandığı ilaçlar, şeker hastalığı, bazı nörolojik hastalıkları, idrar kesesinin sarkması, menopoz, sürekli kabızlık, kronik öksürük, sürekli ağır kaldırma.

İdrar Kaçırma Belirtileri Nelerdir?

İdrar kaçırmanın sık tekrarlaması sonucu hastalar devamlı iç çamaşırı değiştime ve devamlı kadın pedi kullanma ihtiyacı duyarlar ve bir süre sonra bu durum sosyal hayatlarını olumsuz etkilediği zaman kendilerini toplumdan izole ederek depresyona varan psikolojik rahatsızlıklar gösterebilirler. Ayrıca tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu ve genital enfeksiyonlar, cilt rahatsızlıkları sıkça görülür.

İdrar Kaçırma Tipleri Nelerdir?

Karın içi basıncın arttığı öksürme, hapşırma, gülme, ağır kaldırma gibi durumlarda yaşanan idrar kaçırma tipine stres tipi idrar kaçırma denir ve sorun idrar torbası ile idrarı dışarı taşıyan boru (üretra) arasındaki açının bozulmasıdır. Tedavisi de cerrahi olarak bu açının düzeltildiği idrar kesesi boynu asma ameliyatlarıdır.

İdrar yapma hissi ile beraber idrarını tutamama sıkıştırma (urge) tipi idrar kaçırma olarak tanımlanır. Burada sorun idrar torbasındaki kas ve sinir yapısındadır ve gereksiz kasılmalara yol açarak ani idrar kaçırmalarına yol açar. Tedavisi medikal tedavidir.

Her iki tip idrar kaçırmaya mixed tip idrar kaçırma denir ve cerrahi sonrası ilaç tedavisi uygun olacaktır.

Taşma tipi idrar kaçırma ise idrar kesesinin çok fazla genişleyerek elastikiyetini ve hissiyatını kaybetmesi sonucu idrar hissi gelmeden idrar kesesinin dolup taşarak sızma şeklinde idrar kaçırmasıdır.

İdrar Kaçırma Tanısı Nasıl Konur?

İdrar kaçırma şikayeti olan hasta ile konuşularak idrar kaçırma tipi, varsa altta yatan hastalıklar ve kullandığı ilaçlar tespit edilir. İdrar günlüğü önerilerek idrar alışkanlığı ve kaçırma derecesi hakkında fikir sahibi olunur. Vajinal muayene ile idrar kesesinde sarkma, açıda bozulma ve diğer jinekolojik muayene tamamlanır. Açlık kan şekeri, tam idrar tetkiki, idrar kültürü bakılmalıdır.Komplike vakalarda ürodinami testi de yapılabilir.

Kegel Egzersizleri Nedir?

Kegel egzersizleri idrar kaçırma ve sarkmayı önlemek ve tedavi etmek amacı ile pelvik kasların kasılıp gevşetilmesiyle yapılan egzersizlerdir. Gün içinde 10-15 defa olmak üzere 3-4 set halinde 3-5 saniye süre ile pelvik kasların kasılı tutulması ve sonrası gevşetilmesi şeklinde yapılır.

İdrar Kaçırma Tedavisi Nedir?

İdrar kaçırma tedavisinde önce var ise altta yatan sebep ortadan kaldırılmalıdır. Kabızlık öyküsü varsa tedavisi düzenlenir, kontrol altında olmayan şeker hastalığı varsa şeker kontrol altına alınır, alkol sigara alımı sınırlandırılır, gerekirse kullandığı ilaçlar yeniden düzenlenir. Menopoz hastalarında uygun ise lokal estrojen tedavisi faydalıdır.

Tedavi planı idrar kaçırmanın tipine göre değişir. Stres tipi idrar kaçırması olan hastalar cerrahiden fayda görürler ve amaç varsa sarkan idrar kesesi ile birlikte ya da tek başına bozulan idrar torbası-mesane boynu açısının düzeltilmesidir. Mesane boynu askı ameliyatlarından TOT (trans obturator tape) ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ameliyat sonrası ertesi gün hastalar normal hayatlarına dönmektedirler.

Ayrıca bu ameliyat ile beraber aynı seansta ve aynı kesiden varsa sarkma yada vajinal daraltma ameliyatları da yapılabilmektedir.

Sıkışma tipi idrar kaçırması olan hastalar ise medikal ilaç tedavisinden fayda görebilmektedirler.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

hpv-tiplendirme
HPV Tiplendirme

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku
kurtaj
Kürtaj

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku