Labioplasti


Labialar, dış genital bölgede yer alan vajina girişinin her iki tarafında yer alan iç ve dış dudaklardır. Dış dudaklar (labia major) kalın, yağlı, üzerinde kıl folikülleri ve bezlerin bulunduğu, dışarıdan görülebilen dudaklar iken, iç dudaklar (labia minor) dış dudakların altında, dışarıdan gözle görülmeyen, vajina girişine daha yakın olan ince, sinir sonlanmalarının yoğun olarak yer aldığı dudaklardır. Her iki iç dudaklar vajina yukarısında klitoris hizasında birleşirler.

Her kadının labiaları boyut ve şekil olarak değişkenlik gösterir ve bazı kişilerde iç dudaklar daha büyük iken bazı kişilerde dudaklar arasında şekil ve boyut farklılıkları olabilmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Nedir?

Labioplasti ameliyatı, kişiyi estetik olarak rahatsız eden büyük ya da asimetrik iç dudakların düzeltilmesidir. Bu ameliyatlarda amaç kişinin estetik olarak rahatsızlık duyduğu durumun ortadan kaldırılması, kişinin özgüveninin tekrar kazanılması ve sağlıklı cinsel hayatına kavuşmasıdır.

Labioplasti Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, iç dudak yapısı kişiyi rahatsız edecek kadar büyük ya da asimetrik olan kişiler için yapılabilmektedir. Kozmetik görüntü dışında, dar kıyafet giyememe, bisiklet kullanırken ağrı, sık tekrarlayan genital enfeksiyonlar gibi durumlarda da labioplasti ameliyatı uygulanabilir.

Bakire olan hastalar labioplasti ameliyatı olabilirler, kızlık zarı vajina girişi iç kısmında yer aldığından iç dudaklardan uzaktır ve ameliyat sırasında bozulma riski yoktur.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı ameliyathane şartlarında belden uyuşturma (rejyonel anestezi) ya da genel anestezi altında yapılabilir. Normalden büyük olan iç dudaklar hasta ile önceden konuşularak planlanan boyuta küçültülür, asimetri var ise simetri sağlanmaya çalışılır. Ameliyat sırasında çok ince dikişler kullanılır, ipler kendiliğinden eriyecektir.

Ameliyat esnasında gerekirse vajinoplasti (vajina daraltma ameliyatı), sarkma ameliyatları veya idrar kaçırma ameliyatları aynı kesiden yapılabilir.

İşlem 30-60 dk arasında sürer ve genellikle aynı gün içinde hasta taburcu edilir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme hemen başlamakta, dudak kenarlarında ağrı, karıncalanma, hissizlik olabilmektedir. Ağrı kesici krem ve antibiyotikli kremler hemen kullanılmaya başlanmalıdır. Dudakların kuru ve temiz tutulması önemlidir, ıslak ya da nemli kalması enfeksiyon riskini artıracağından ayaktan duş şeklinde banyo alınması , banyo sonrası hemen kurulanması önerilir. Oturarak banyo yapılması, havuza, denize girilmesi önerilmemektedir. İlk 2 gün boyunca buz uygulanması kanamayı ve şişliği önlemesi açısından önemlidir.

Ameliyat sonrası 1 hafta ve 1 ay sonra doktor tarafından değelendirilmeli, ilişki için iyileşmenin yeterli olduğu 4-6 haftalık süre beklenmelidir. Bu süre içerisinde dar pantolon, sıkı çamaşırlar kullanılmamalı, bisiklete binme, at binme, jimnastik gibi sporlara ara verilmelidir.

Labioplasti Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Labioplasti ameliyatları son zamanlarda giderek artan sayılarda yapılmakta ve nadiren komplikasyonlara yol açmaktadır. Bunlar kanama, yara yerinin enfeksiyonu gibi tüm cerrahi girişimlerde oluşabilecek komplikasyonlardır.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Normal Doğum Yapabilir Miyim?

Labioplasti ameliyatı sonrası hastalar istedikleri sayıda gebe kalabilir, normal doğum ya da sezaryen ile bebeklerini dünyaya getirebilirler.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kolposkopi
Kolposkopi

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku
histeroskopik-ameliyatlar
Histeroskopik Ameliyatlar

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku