Rahim Filmi (HSG)


Rahim filmi, (histerosalpingografi, HSG) rahim içi boşluğun ve tüplerin açıklığının değerlendirildiği bir tanısal testtir. Genellikle çocuk sahibi olmak isteyen hastalar için sıklıkla çekilse de rahim içi yapışıklık şüphesi, rahim şekil bozukluğu şüphesi, tekrarlayan düşükler gibi durumlarda da çekilir.

Rahim Filmi (HSG) Ne Zaman Çekilir?

Rahim filmi için uygun zaman adet kanamasının bitiminden sonraki günlerdir. Bunun sebebi bu günlerde kanama olmaması ve gebelik riskinin olmamasıdır.

Rahim Filmi (HSG) Nasıl Çekilir?

Hasta normal jinekolojik muayene pozisyonunda iken spekulum muayenesi ile rahim ağzından verilen ilacın (radyoopak madde) rahim içini doldurması ve tüplerden karın boşluğuna geçmesi sırasında çekilen röntgen filmleri (floroskopi) ile yapılan bir tetkiktir. Yaklaşık 5 dakika kadar sürmektedir.

Rahim Filmi (HSG) Ağrılı Mıdır?

Ağrılı olabilmektedir, bu yüzden genellikle sedasyon (hafif uyku hali) altında yapılır. Hasta işlem sonrası evine gidebilmektedir.

Rahim Filmi (HSG) Sonucu Nasıl Değelendirilir?

Rahim filmi ile hem rahim içi boşluk, hem de tüpler değerlendirilir. Rahim içi boşluğa doğru uzanan polip, miyom gibi yapılar dolma defekti yaparak görünürler. Rahim içinde perde, rahim şekil anomalileri, çift rahim gibi bozukluklar rahim filminde görünürler.

Rahmin her iki köşesinden başlayarak yumurtalıklara ve karın boşluğuna açılan tüpler hakkında bu tetkik ile herhangi bir tıkanıklık, genişleme, şekil bozukluğu olup olmadığı değerlendirilir. Bir tüpün açık ve sağlıklı olması gebelik için yeterlidir, fakat her iki tüpün tıkalı olduğu durumlarda kapalı karın cerrahisi (laparoskopi) ile tüplerden geçiş olmadığı teyit edilmelidir.

Rahim Filmi (HSG) Tedavide Kullanılır Mı?

Rahim filmi ile verilen ilacın (radyoopak madde) basınçla tüplerden ilerlemesi sırasında varsa küçük yapışık ya da tıkanıklıklar açılabileceğinden bu hastalarda işlem sonrası kendiliğinden gebelik ihtimalinin arttığı görülmüştür. Dolayısıyla rahim filminin tedavi edici bir yönü olduğu söylenebilir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

histeroskopik-ameliyatlar
Histeroskopik Ameliyatlar

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku
idrar-kacirma-ameliyatlari
İdrar kaçırma Ameliyatları

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku